AVRUPA VE DÜNYA FEDERASYONLARI

Profesyonel Boksta Yer Alan Federasyonlar
 

Bilindiği gibi profesyonel boksta yer alan kadınlarda ve erkelerde birçok federasyon bulunmaktadır. Bu federasyonların en büyükleri -erkeklerde – 4 büyük federasyon olarak adlandırılan, WBA, WBO, WBC ve IBF’dir. Bu 4 büyük federasyonun en büyük özellikleri bu federasyonlarda dünya şampiyonu olan boksörün rakiplerini ilk 15′te yer alan boksörlerden seçmesi zorunluluğudur. Dört büyük federasyondan sonra prestij açısından IBO gelmektedir. Bu 5 federasyondan sonra ise WBF, IBA, IBC  gibi federasyonlar gelmektedir. Şu ana kadar saydığım federasyonlar dünya şampiyonu çıkaran federasyonlardır. Bunların dışında profesyonel boksta bölgesel federasyonlar hatta ülke federasyonları da vardır. Bölgesel federasyon olarak EBU ve ABU’yu, ülke federasyonu olarak ise FAB’ı örnek gösterebiliriz. Aşağıda kadınlarda ve erkeklerde -profesyonel boksta- yer alan dünya, bölge ve ülke federasyonları listelenecektir.

Bölge Federasyonları (17 Federasyon)

1. NABF: NABF (North American Boxing Federation-Kuzey Amerika Boks Federasyonu) 1969  yılında kurulmuş bir federasyon olup WBC’ye bağlıdır. Kuzey Amerika kıtası içerisindeki sporculara yönelik bir

2. NABA: NABA (North American Boxing Association-Kuzey Amerika Boks Federasyonu) WBA’ye bağlı bir federasyon olup Kuzey Amerika kıtası içerisindeki sporculara yönelik bir federasyondur.

3. NABO: NABO (North American Boxing Organization-Kuzey Amerika Boks Organizasyonu) WBO’ya bağlı bir federasyon olup Kuzey Amerika kıtası içerisindeki sporculara yönelik bir federasyondur.

4. PABA: PABA (Pan Asian Boxing Association-Tüm Asya Boks Federasyonu) WBA’ye bağlı bir federasyon olup 1995 yılında kurulmuştur. Bu federasyon Orta Asya, Uzak Doğu Asya, Avrasya, Okyanusya ve  Tüm Pasifik ülkelerinin sporcularına yönelik bir federasyondur.

5. OPBF: OPBF (Oriental and Pacific Boxing Federation-Doğu ve Pasifik Boks Federasyonu ilk olarak 1955 yılında kurulmuş olup 1963 yılında WBC’nin bünyesine dahil olmuştur. Güney ve Güney doğu Asya ülkeleri ile Okyanusya kıtası ülkelerinin sporcularına yönelik bir federasyon olup 18 tane üyesi bulunmaktadır.

6. FECARBOX: FECARBOX (Federacion Centroamericana de Boxeo Profesional- Orta Amerika Boks Federasyonu) WBC’ye bağlı olup Orta Amerika ülkelerinin sporcularına yönelik bir federasyondur.

7. FEDECENTRO: FEDECENTRO (Federacion Centroamericana-Orta Amerika Federasyonu) WBA’e bağlı olup Orta Amerika ülkelerinin sporcularına yönelik bir federasyondur.

8. FEDELATIN: FEDELATIN (Federacion Latinoamericana-Latin Amerika Federasyonu) WBA’e bağlı olup Latin Amerika ülkelerinin sporcularına yönelik bir federasyondur.

9. CABOFE: CABOFE (Caribbean Boxing Federation-Karayipler Boks Federasyonu) WBC’ye bağlı olup Karayip Adaları ülkeleri sporcularına yönelik bir federasyondur.

10. FEDECARIBE: FEDECARIBE (Federacion Caribe-Karayipler Federasyonu) WBA’e bağlı olup Karayip Adaları ülkeleri sporcularına yönelik bir federasyondur.

11. EBU: EBU (European Boxing Union-Avrupa Boks Birliği) ilk olarak 1910 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te IBU (International Boxing Union-Uluslararası Boks Birliği) adıyla kurulmuş olup 1946 yılında ismi şimdiki hali olan EBU’ya dönüşmüştür. EBU Avrupa Kıtası ülkeleri sporcularına yönelik olup WBC’ye bağlı bir federasyondur. Bünyesinde üç ayrı şampiyonluk kemerini barındırmaktadır. Bunlar, EBU kemeri, EBU-EU (EBU-Avrupa Birliği) kemeri ve EBU-EE (EBU-European External European Union-Avrupa Birliği Dışındaki Ülkeler) kemeridir.

EBU Web Sitesi http://www.boxebu.com/

12. EBA: EBA (European Boxing Association-Avrupa Boks Federasyonu) WBA’e bağlı olup Avrupa Kıtası ülkeleri sporcularına yönelik bir federasyondur.

13. CISBB: CISBB (Commonwealth of Independent States and Slovenian Boxing Bureau-Bağımsız Devletler Topluluğu ve Slovenya Boks Bürosu) WBC’ye bağlı olup Eski Sovyet Ülkeleri ve Slovenya’nın sporcularına yönelik bir federasyondur.

14. ABU: ABU (African Boxing Union-Afrika Boks Birliği) WBC’ye bağlı bir federasyon olup Afrika Kıtası ülkeleri sporcularına yönelik bir federasyondur.

15. ABCO: ABCO (Asian Boxing Council-Asya Boks Konseyi) WBC’ye bağlı bir federasyon olup Asya Kıtası ülkeleri sporcularına yönelik bir federasyondur.

16. CBC: CBC (Commonwealth Boxing Council-İngiliz Milletler Topluluğu Boks Konseyi) İngiliz Milletler Topluluğuna üye ülkelerin sporcularına yönelik bir federasyondur.

17. NABC: NABC (North American Boxing Council-Kuzey Amerika Boks Konseyi) ilk olarak 1971 yılında kurulmuş olup Kuzey Amerika kıtası içerisindeki sporculara yönelik bir federasyondur.

Ülke Federasyonları  (6 Federasyon)

1. BDB: BDB (Bund Deutscher Berufsboxer-Profesyonel Alman Boksörler Federasyonu) Almanya’daki boksörlere yönelik bir federasyondur.

2. GBA: GBA (German Boxing Association-Alman Boks Federasyonu) Almanya’daki boksörlere yönelik bir federasyon olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir.

GBA’in Web Sitesi  http://www.boxgba.com

3. BBBofC: BBBofC (British Boxing Board of Control-İngiliz Boksu Denetim Kurulu) WBC’ye bağlı olup Birleşik Krallık’taki (İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler) boksörlere yönelik bir federasyondur. BBBofC 1929 yılında kurulmuş olup merkezi Galler’in Cardiff şehridir. Bünyesinde 8 ayrı konsey bulunmaktadır. Bunlar, Scottish Area, Northern Ireland Area, Welsh Area, Northern Area, Central Area, Southern Area, Western Area, Midlands Area’dır.

4. FECOMBOX: FECOMBOX (Federacion De Comisiones De Box Profesional De La Republica Mexicana-Meksika Profesyonel Boks Komisyonları Federasyonu)  WBC’ye bağlı olup Meksika’daki boksörlere yönelik bir federasyondur.

5. FAB: FAB (Federacion Argentina De Box-Arjantin Boks Federasyonu) 23 Mart 1920 tarihinde kurulmuş olup Arjantin’deki boksörlere yönelik bir federasyondur.

6. USBA: USBA (United States Boxing Association-Birleşik Devletler Boks Federasyonu) IBF’e bağlı olup ABD’deki boksörlere yönelik bir federasyondur.

Erkekler Dünya Federasyonları (14 Federasyon)

1. WBA: WBA ilk olarak 1921 yılında ABD’nin Rhode Island eyaletinde NBA (National Boxing Association-Ulusal Boks Birliği) adıyla kurulmuştur. Daha sonra ismini 1962 yılında WBA (World Boxing Association-Dünya Boks Birliği) şeklinde değiştirmiştir. WBA merkez ofisini 1991 yılında Panama’nın başkenti Panama City’e taşımıştır. Bünyesinde Fedelatin, Fedebol, Fedecentro, PABA, EBA ve NABA federasyonları bulunmaktadır. Dört büyük federasyonun en eskisidir. Dünya şampiyonluğu uygulamasında 2009 yılından itibaren değişikliğe gitmiştir. WBA dünya şampiyonluğunu  Super World ve World şampiyon şeklinde ayırmıştır. Bu nedenle şu an featherweight (tüy siklet) te olduğu gibi aynı siklette farklı kemer isimleriyle üç ayrı şampiyon bulunabilmektedir (Chris John-Super World, Yuriorkis Gamboa-World, Celestino Caballero-Interim).

2. WBC: WBC (World Boxing Council-Dünya Boks Konseyi) 11 ülkenin katılımıyla (ABD, Arjantin, İngiltere, Fransa, Meksika, Filipinler, Panama, Şili, Peru, Venezuella ve Brezilya) 14 Şubat 1963 yılında Meksika’nın başkenti Mexico City’de kurulmuştur.  Bünyesinde ABCO, ABU, CISBB, CABOFE, FECARBOX, EBU, NABF, OPBF, FESUBOX, BBBofC ve WBC Female federasyonlarını barındırmaktadır.

3. IBF: IBF (International Boxing Federation-Uluslararası Boks Federasyonu) ilk olarak 1977 yılında ABD’ye özgü bir federasyon olarak USBA (United States Boxing Association-Birleşik Devletler Boks Birliği) adıyla kurulmuştur. Daha sonra ismi 1983 yılında USBA-I (United States Boxing Association-International&Birleşik Devletler Boks Birliği-Uluslararası) olarak değişmiş ve 1984 yılında ise adı IBF (International Boxing Federation-Uluslararası Boks Federasyonu) olarak değişmiştir. Ülke federasyonu olarak bünyesinde USBA’yı barındırmaktadır.

4. WBO: WBO (World Boxing Organization-Dünya Boks Organizasyonu) federasyonu 1988 yılında kurulmuş olup şu an merkez ofisi Porto Riko’nun San Juan kentindedir. Tarih olarak 4 büyük federasyonun en geç kurulanıdır. Bünyesinde NABO, WBO Latino, WBO Asya-Pasifik, WBO European ve WBO Female federasyonlarını barındırmaktadır.

5. IBO: IBO (International Boxing Organization-Uluslararası Boks Organizasyonu) ABD’nin Illinois eyaletinde 1988 yılında kurulmuştur. Prestij açısından dört büyük federasyondan hemen sonra gelmektedir.

6. WBF: WBF (World Boxing Foundation-Dünya Boks Vakfı) ilk olarak 1988 yılında WBF (World Boxing Federation-Dünya Boks Federasyonu) adıyla kurulmuştur. Daha sonra 2004 yılında ismi World Boxing Foundation’a dönüşmüştür. WBF’in merkez ofisi Avustralya’nın Melbourne şehrindedir.

7. IBA: IBA (International Boxing Association-Uluslararası Boks Birliği) 1990 yılında eski bir beyzbol oyuncusu olan ABD’li Dean Chance tarafından kurulmuştur.

8. IBC: IBC (International Boxing Council-Uluslararası Boks Konseyi) 1990 yılından beri dünya şampiyonluk maçları düzenleyen bir federasyondur. Federasyonun şu anki başkanı Alek Haimovici’dir.

9. WBU: WBU (World Boxing Union-Dünya Boks Birliği) 1990 yılında kurulmuş olup ilk başkanı Jon W. Robinson’dır.

10. GBC: GBC (Global Boxing Council-Küresel Boks Konseyi) 2005 yılından beri faaliyet gösteren bir federasyondur. Federasyonun merkez ofisi Almanya’da olup başkanı Mario G. Pokowietz’dir.

11. GBU: GBU (Global Boxing Union-Küresel Boks Birliği) 2004 yılından beri faaliyet gösteren bir federasyondur. Bu federasyonun başkanı Jürgen Lutz’dur.

12. UBO: UBO (Universal Boxing Organization-Evrensel Boks Organizasyonu) 2004 yılında kurulmuş olup Almanya, Tanzanya, ABD ve Yeni Kaledonya’da ofisleri bulunmaktadır.

13. WPBF: WPBF (World Professional Boxing Federation-Dünya Profesyonel Boks Federasyonu) 2006 yılında kurulmuş bir federasyondur.

14. WPBO: WPBO (World Pro-Boxing Organization-Dünya Profesyonel Boks Organizasyonu) 2005 yılında Çin’in Pekin kentinde kurulmuş bir federasyondur.

Kadınlar Dünya Federasyonları (4 Federasyon)

1. IFBA: IFBA (Internationals Female Boxers Association-Uluslararası Kadın Boksörler Birliği) 1997 yılında kurulmuş bir federasyondur.

2. IWBF: IWBF (Internationals Women’s Boxing Federation-Uluslararası Kadınlar Boksu Federasyonu) 1992 yılında ABD’nin New York eyaletinde kurulmuş bir federasyondur.

3. WIBF: WIBF (Women’s International Boxing Federation-Uluslararası Kadınlar Boksu Federasyonu) 1990 yılında kurulmuş bir federasyondur.

4. WIBA: WIBA (Women’s International Boxing Association-Uluslararası Kadınlar Boksu Birliği) 2000 yılında kurulmuş bir federasyondur