Cemal KAMACI

Profesyonel Boks Federasyonu

Onursal Başkanı

( İlk Türk Avrupa Boks Şampiyonu )

Milli boksör, Avrupa Boks Şampiyonu. 9 Şubat 1943’te  Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Kapı köyünde, ailenin onuncu çocuğu olarak dünyaya geldi. Spora İstanbul’da futbolla başladı. Top oynarken ayağını kırınca futbola veda etti.

Boks sporuna Fatih Güreş Kulübü’nün Boks Şubesinde Ali Hoca’nın teşvikleriyle 13-14 yaşlarında başladı. Kısa bir süre sonra Fenerbahçe’ye geçti ve boks takımının kaptanlığını üstlendi. Amatör olarak 9 yıl boks yaptı. 1962’de Milli Takıma seçilen Cemal Kamacı, 1966 yılı sonuna kadar bütün millî karşılaşmalarda 67 veya 71 kilolarda dövüştü. Bu süre içinde iki kez Balkan ikinciliği kazandı. 1967 yılında Türkiye’de profesyonel boks lisansı verecek bir kurum olmadığı için lisansını Viyana’dan Avusturya adına çıkarttıran Kamacı, böylece profesyonel oldu.

Cemal Kamacı, 1972 yılında Avrupa Şampiyonu Fransız Roger Zami’yi İstanbul’da yenerek, 63.5 kilo Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonu oldu. 1973 yılında ünvanını İspanyol boksör Ortiz’e kaptıran Kamacı, yılmayarak 1975’te Kölnde İspanyol Gomez Fouz’u yenerek bir kez daha unvanını geri aldı. Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonluğu ünvanını 1976 yılı içinde yaptığı üç maçta da korudu. 63.5 kg’da dünya sıralamasında dördüncü sıraya kadar yükseldi. Avrupa Şampiyonu ilk Türk boksörü olan Kamacı, 11 Kasım 1976’da İstanbul’da düzenlediği bir jübile maçından sonra boksu bıraktı.